Skip to content

Kihnu maalammas

Kihnu maalammas kohta on 4 kommentaari

Kihnu maalammas on kohalik põlistõug, kes kuulub üle Eestilise maalamba tõu hulka, elades siinsetel aladel juba 3000 aastat. Ta kuulub põhja lühisaba lammaste perre ja põlvneb uluklambast muflonist. Tegemist on väikesekasvulise, peente, ilma villata jalgadega ja lühikese sabaga lambaga, kes on säilitanud mitmed aborigeensed tunnused. Sarved esinevad ka uttedel, kaelal võivad esineda niinimetatud tilbad. Kihnu maalammastel on väga tugev emainstinkt. Enamasti on nende vill kahekihiline, esineb ka niinimetatud peenvillast villa tüüpi. Osaliselt säilinud villaku maha heitmise refleks. Kihnu maalammast iseloomustab suur tõusisene ja individuaalne mitmekesisus. Nende villak on valge, pruun, must, hall või nimetatud toonides kirju.

Kihnu maalammas on tunnustatud iseseisvaks tõuks 20. jaanuar 2016 ning 16. september 2019 on kihnu maalammas kantud põllumajandusloomade ohustatud tõugude nimekirja.

 

Mardi Talu kihnukate karja aluspanijateks on Oomaigaad, Opaal, Tundra ja Tiramisu

Kihnu maalammas, maalammas, kihnu lammas, Eesti maalammas, Kihnu Maalamaba Selts, Kihnu Maalamaba Kasvatajate Selts, ohustatud tõug, põlistõug
Kihnu maalammas

 

 

Lugu kihnukate jõudmisest Mardi tallu loe siit- http://www.saaremaamarditalu.ee/2016/11/kihnu-maalammas-mardi-talus/

Minu eesmärgiks on kihnu maalamba kui põlise Eesti maalamba säilitamine ja vastutustundlik ja teadlik aretamine, põlistõule sobiva aretustegevusega, kogu südame, hinge ja mõistusega. Kuna minu jaoks on kihnu maalammas eelkõige populatsioon, siis ei räägiks ma nii palju tõuaretusest vaid pigem säilitamisest ja teadlike valikute tegemisest.
Kindlasti üheks minu missiooniks on kihnu maalamba populariseerimine.
Püüan liikuda suunas, et mu kari ei ole mitmekesine vaid lammaste välimiku vaid ka põlvemiste osas. Nii on ajaga karja lisandunud mitmed huvitava põlvnemisega uted, erinevatest ute- ja jääraliinidest.
Kuna talul on võimalus pidada ka jäärasi, liigun suunas, et oleks esindatud erinevate jääraliinide esindajad. Kasutamaks neid paaritustel oma uttedega aga ka rendiks ja müügiks teistele.

Mardi talu kihnu maalammaste tõuraamatu pidamist ja jõudluskontrolli viib läbi Eesti Lamba-ja Kitsekasvatajate Liit

 

 

 

Detsember 2016 ilmusid minu kirjutatud ja minu fotodega artiklid, kihnu maalambast ja muidugi lammastest Mardi talus ajakirjades-

“Lemmik”

ja “Oma Kodu”

 

 

Kihnu maalammas, Eesti maalammas, maalammas, kihnu lammas, ohustatud tõug, põlistõug, ajakirjanik Ivar Eensoo, Kihnu Maalamamba Selts

 

Kihnu maalammas, Eesti maalammas, maalammas, kihnu lammas, ohustatud tõug, põlistõug Kihnu mAALAMBA sELTS

 

 

4 kommentaari

Võimalus olemas. Kambrites 6 kassi ja koer olemas. Lakas külakassid. Ja lambad on. Mitte küll Kihnukad, naabrimehe “pudru ja kapsad” tõugu. Et kas mina rendin siis lambaid või rendib naabrimees maad, vahet ei olegi. Selles Sul õigus, elu on rikkam!

Lisa kommentaar